آموزش گام به گام تولید پسته از کاشت تا برداشت

تولید فعالیتی است که با بکارگیری و سازماندهی سلسله عوامل و نهاده هایی همچون سرمایه و منابع طبیعی، به ایجاد کالا، خدمات و یا محصولات می انجامد. تولید  پسته شامل مراحل کاشت پسته، داشت و برداشت می باشد که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم. قبل از مطالعه این مقاله شما میتوانید جهت آشنایی با انواع پسته و زمان برداشت آنها مقاله ارقام پسته موجود در ایران را مطالعه کنید تا پسته مناسب جهت کاشت را انتخاب نمایید.

مرحله کاشت پسته

قبل از ایجاد باغ پسته بررسی عواملی همچون شرایط آب و هوایی، منطقه موردنظر، عوامل اقتصادی، آزمایش خاک و آب، تسطیح و آماده سازی زمین، تهیه نقشه باغ به منظور کاشت نهال حائز اهمیت می باشند.

خاک لومی جهت تولید نهال پسته

آماده سازی زمین قبل از کاشت

تسطیح زمین باغ و سپس حفر پروفیل جهت مشخص نمودن لایه های خاک ودر صورت مطبق بودن یا وجود لایه های سخت باید با لودر کردن محل کاشت درختان، بافت یکنواختی را به وجود آورد. بهترین بافت خاک برای کاشت پسته بافت متوسط (شنی لومی)  می باشد. زمین باید کاملا تسطیح شود و چنانچه آب و خاک شیرین باشد، می توان کاشت مستقیم بذر در زمین اصلی را انجام داد و یا نهال کاشت نمود و اگر آب و خاک شور باشد حتما باید نهال خزانه ای کاشته شود و عرض جوی ها از همان ابتدا حدود 1/5 الی 2 متر باشد و نهال وسط جوی ها طوری کاشته شود که آب کاملا اطراف آن را بگیرد.

کیفیت آب پسته

کیفیت آب موردنیاز جهت کاشت پسته

با توجه به مقاومت نسبی گیاه پسته نسبت به شوری، برای تولید محصول اقتصادی می توان از آب های شیرین تا آب های با Ec هشت هزار میکروموس استفاده نمود.

نکات مهم در کاشت پسته

نکات مهم در کاشت پسته

1- در محل اصلی به صورت بذر فقط در  آب و خاک شیرین (Ec<4) چهار هزار میکروموس

2- تولید نهال خزانه و انتقال به زمین اصلی

3- کاشت در کیسه های پلاستیکی در محیط خزانه و سپس انتقال به زمین اصلی

4- تولید نهال به روش ریز ازدیادی و کشت بافت در آزمایشگاه و گلخانه و سپس به زمین اصلی با توجه به کیفیت خاک(شور، شور و قلیا) و مدیریت آبیاری با آب های شود، بهترین محل برای قرار دادن بذر و یا نهال در وسط نوار کشت می باشد.

در این مقاله مقدمات کاشت پسته توضیح داده شد. در سلسله مقالات آینده نکات کلیدی تولید پسته مرغوب توضیح داده می شود که بی شک میتواند راهنمایی مفید جهت باغدارن و کشاورزان عزیز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.