عملکرد تولید پسته

مقایسه عملکرد تولید پسته در ایران با سایر کشورهای جهان

مطابق آمار فائو در سال 2019، متوسط عملکرد جهانی پسته 14255 کیلوگرم در هکتار است. بررسی روند تغییرات سالانه عملکرد طی این سالهای اخیر حاکی از کاهش 5 درصدی سالانه متوسط عملکرد پسته جهانی می باشد.

بیشترین عملکرد این محصول با میزان 9020 کیلوگرم در هکتار متعلق به کشور آذربایجان بوده و بعد از آن کاشت پسته در کشورهای پاکستان، آمریکا، چین و سوریه از عملکرد بالایی برخوردار است. با این وجود اینکه ایران از لحاظ میزان تولید و سطح زیر کشت در مقام نخست جهانی قرار دارد، عملکرد پسته در این کشور نسبت به کشورهای مختلف تولید کننده و نیز متوسط عملکرد جهانی پایین تر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله ارقام پسته موجود در ایران و جایگاه ایران در بازار جهانی پسته مراجعه فرمائید.

چرا عملکرد تولید پسته ایران پایین است؟

از مهمترین عوامل پایین بودن عملکرد پسته در ایران میتوان به مواردی همچون پایین بودن سطح کمی و کیفی منابع آب کشاورزی (شور شدن و تلخ شدن آب های کشاورزی)، عدم رعایت اصول صحیح کاشت در باغ‌ ها، قدیممی و سنتی بودن و توسعه ناموزون برخی باغ های پسته در مناطق نامستعد، پایین بودن سطح مکانیزاسیون و عدم وجود تعاونی های ماشین آلات کشاورزی، بالا بودن سن تولیدکنندگان، پایین بودن سطح سواد و آموزش و … اشاره نمود.

البته شایان ذکر است که در برخی از باغ های پسته کشور متوسط عملکرد بالاتر از 2400 کیلوگرم و در برخی دیگر پایین تر از 1000 کیلوگرم است. برای دستیابی به عملکرد معمولی و مناسب، از سال 1386 طرح آرمانی مزارع پسته که از مهمترین اهداف آن انتقال مستقیم یافته های تحقیقاتی به سطح باغ های پسته کشور می باشد به اجرا درآمده و خود تاثیر بسزایی در افزایش عملکرد این محصول داشته است.

عملکرد تولید پسته

مقایسه عملکرد پسته ایران با آمریکا به عنوان دومین تولید کننده پسته جهان نشان می‌دهد اگر چه هزینه های سرمایه گذاری برای تولید پسته در آمریکا نزدیک به سه برابر ایران است. اما متوسط عملکرد در هکتار آمریکا تقریبا پنج برابر ایران می باشد.

این در حالی است که بر اساس مطالعات انجام شده در آمریکا کشت پسته هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت سودآور بوده  و میزان کنونی تولید پسته  (2400 کیلوگرن در هکتار) می تواند سودآوری لازم را برای تولید کننده داشته باشد که در عمل تولید کنندگان به مقدار بیشتری نیز تولید می کنند.

تولید پسته در جهان و کشورهای تولید کننده عمده پسته

تولید پسته در جهان و کشورهای تولید کننده عمده پسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *