ارقام پسته در ایران

پسته گیاهی نیمه گرمسیری از خانواده آناکاردیاسه و جنس پیستاسیا که با شهرت بی نظیر خود، نام سرزمین ما را در اقصی نقاط دنیا بر زبان‌ ها جاری می‌سازد و در میان همه اقلام خشکبار، به سلطان مغزها شهرت دارد. ارقام پسته ایران یکی از بهترین پسته های دنیا از نظر مزه، طعم و بو است و خشکباری بسیار خوشمزه و بسیار مطبوعی در بین مردم کشورهای مختلف به ویژه در اکثر کشورهای غنی و ثروتمند دنیا با ارزش تغذیه‌ای بسیار عالی محسوب می شود.

اهمیت صادراتی پسته

در حقیقت محصول پسته علاوه بر ارزش اقتصادی، مزه مطبوع و مصرف خانگی، به عنوان یک محصول تجاری نیز به حساب می آید. بر اساس آمار سازمان خوار و بار و کشاورزی، ایران به عنوان یکی از کشورهای تولید کننده و صادرکننده پسته در جهان می باشد و این محصول پس از فرش، دومین کالای صادراتی غیرنفتی کشورمان را تشکیل می‌ دهد.

به عبارت دیگر صادرات و درآمد ارزی پسته  که یکی از اقلام عمده صادراتی و از مهمترین عناوین صادرات کشاورزی است، قسمت اعظم صادرات غیرنفتی را تشکیل می دهد. کیفیت پسته ایران در دنیا بر هیچکس پوشیده نیست. اما علیرغم این مشخصه بسیار مهم، سهم بازار پسته ایران به طور نسبی در حال کاهش است چون از یک سو در سال های اخیر پسته ایران شاهد به میدان آمدن یک رقیب جدی یعنی ایالات متحده آمریکا بوده است که به دلیل قدرت بازاریابی آن، سهم این کشور از بازار پسته رو به افزایش است و از سوی دیگر در ایران به کیفیت الزامی و کیفیت جذاب توجه نمی شود.

عدم رعایت کیفیت الزامی یعنی صادرات انواع نامرغوب ارقام پسته و مخلوطی از انواع نامرغوب و مرغوب، باعث کاهش رضایت مصرف کننده شده و عدم توجه به کیفیت جذاب یعنی عرضه محصول در بسته بندی های نامناسب و فقدان راه کارهای بازاریابی اثر بخش، پسته ایران را با کاهش نسبی سهم بازار جهانی مواجه کرده است. در ادامه می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اهمیت صادارت پسته از مقاله ما در مورد اهمیت محصول پسته در چرخه صادراتی کشور دیدن نمایید

ارقام پسته موجود در بازار ایران

مهمترین ارقام پسته در ایران عبارتند از: اکبری، کله قوچی، احمدآقایی، اوحدی، بادامی زرند، ممتاز، خنجری دامغان، شاه  پسند، سفید پسته نوق و قزوینی می باشد.

جدول ویژگی ارقام مختلف پسته ایران

ارقام پسته

زمان برداشت

مدت رسیدن

رنگ

شکل

اوحدی

دهه اول شهریور

زودرس

فندقی

کله قوچی

دهه دوم شهریور

متوسط رس

فندقی

احمد آقایی

دهه سوم شهریور

دیر رس

کرم پررنگ

بادامی

بادامی زرند

نیمه اول مرداد

خیلی زود رس

کرم روشن

بادامی

خنجری دامغان

دهه دوم شهریور

متوسط رس

کرم روشن

بادامی

ممتاز

دهه سوم شهریور

دیر رس

کرم پررنگ

بادامی

سفید پسته

دهه سوم شهریور

دیر رس

کرم پررنگ

بادامی

شاه پسند

دهه دوم شهریور

متوسط رس

کرم پررنگ

بادامی

قزوینی

در اواسط مرداد

خیلی زود رس

نسبتا پررنگ

بادامی

اکبری

دهه سوم شهریور

دیر رس

بادامی کشیده

مغز پسته نیز که عمدتا از پسته های دهن بسته تهیه می گردد و در صنایع شیرینی پزی، بستنی، شکلات سازی و سایر مواد غذایی استفاده می گردد.

شایان ذکر است مغز پسته سبز (کال) فقط از پسته نارس تولید می گردد و دارای رنگ سبز تیره، خیلی تیره، روشن و خیلی روشن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.