اهمیت صادارت محصول پسته

آب و غذا از چالش های اصلی جوامع آینده بشری محسوب می گردد و برنامه ریزی درست در بخش کشاورزی می تواند موجب کاهش بخش زیادی از تهدیدات و چالش ها گردد. کشاورزی یکی از مقوله های اقتدار و امنیت ملی هر کشوری است زیرا تامین امنیت غذایی در گرو کشاورزی پایدار است. محصول پسته یکی از تولیدات کشاوزی مهم کشور محسوب می شود که می‌تواند نقش مهمی در چرخه اقتصادی کشور بازی کند. در ادامه با ما همراه باشید تا اهمیت این محصول را بیشتر بشناسیم.

بخش کشاورزی به دلیل تامین غذای موردنیاز جامعه یکی از مهترین حوزه های اقتصادی کشور محسوب می شود، زیرا که هم ارزش افزوده و هم از سهم  اشتغال بالایی برخوردار است. غلبه بر چالشهای پیشرو و موفقیت در برنامه ریزی ها، حفظ و ارتقای سطح اشتغال موجود، توسعه بخش کشاورزی و نیل به خودکفایی نیازمند آمار و اطلاعات صحیح و به هنگام است.

بحران های اقتصادی سال های اخیر در اثر کاهش  قیمت نفت و در پی آن کاهش درآمدهای ارزی، امکان پیشبرد برنامه توسعه اقتصادی کشور را با اتکا به درآمدهای نفتی مورد تردید جدی قرار داده است. بنابراین به منظور کاهش آسیب پذیری هدفهای توسعه اقتصادی، گسترش صادرات غیرنفتی و تنوع بخشیدن به درآمدهای صادراتی ضرورت دارد.

سهم بخش کشاورزی در صادرات

بخش کشاورزی همواره نقش چشمگیری در صادرات غیرنفتی و کسب درآمدهای ارزی کشور داشته است، به طوری که طی سه دهه گذشته صادرات محصولات کشاورزی و سنتی به طور متوسط بیش از 80 درصد کل این صادرات را تشکیل داده است. در بین صادرات غیرنفتی ایران؛ محصول پسته و فرش هنوز از اهمیت خاصی برخوردار است.

نقش پسته در چرخه اقتصادی

پسته یکی از محصولات عمده صادراتی بخش کشاورزی ایران بوده است به طوری که در حال حاضر صادرات این محصول رتبه اول را در میان صادرات دیگر کالاهای این بخش داراست. امروزه بهترین پسته، بومی ایران است. در استان کرمان (به خصوص شهرستان انار) بیش از 300 هکتار از اراضی، زیر کشت این محصول قرار دارد و حدود 90 درصد از پسته کشور در این استان تولید می شود.

شرایط ایده‌آل آب و هوایی این منطقه همراه با تابش فراوان نور خورشید و خاک کامل برای رشد محصول پسته، منجر به ایجاد طبیعی ترین طعم و مزه برای پسته آن شده که با هیچ نوع دیگری از این محصول برابری نمی کند

لیکن تحولاتی که در چند سال اخیر در سطح کشورهای جهان در زمینه افزایش کاشت این محصول آن هم با بکارگیری شیوه های عملی و علمی پیشرفته در عملیات کاشت، داشت و برداشت صورت گرفته و نیز تکیه این کشورها بر اهرم های سیاسی بیشمار در بازارهای جهانی، منجر به ایجاد اخلال در بازار گردیده است؛ لذا وجود یک سیستم کارا در تولید و توزیع این محصول بسیار ضروری به نظر می رسد.

لطفا با ارائه نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود، ما را در بهبود سایت یاری فرمایید. شما همچنین میتوانید سایر مقالات مرتبط رو با کلیک بر روی صفحه وبلاگ سایت مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.