صادرات جهانی پسته

صادرات پسته

صادرات جهانی پسته طی دوره 2005 تا 2019 به لحاظ وزنی و ارزشی به ترتیب از متوسط رشد سالانه ای معادل 9/4 و 16/5 درصد برخوردار بوده است به گونه ای که میزان صادرات پسته از 131 هزار تن در سال 2005 به 294 هزار تندر سال 2019 و ارزش آن از 423 میلیون دلار به 1675 میلیون دلار افزایش یافته است.

 

مقایسه صادرات پسته در ایران با سایر کشورها

کشورهای ایران، آمریکا، چین، آلمان و لوگزامبورگ عمده ترین صادرکنندگان پسته در جهان محسوب می شوند.  لوگزامبورگ از سال 2008 به جرگه صادرکنندگان این محصول در جهان پیوسته و در سال 2013 تزدیک به 3 درصد صادرات جهانی را دارا بوده است. این کشور به همراه آلمان و هلند با توجه به نداشتن تولید مبادرت به امر صادرات مجدد پسته در جهان می نمایند). ایران با در اختیار داشتن بیش از نیمی از صادرات پسته (55 درصد سهم از صادرات جهانی)، مقام نخست صادرات پسته را در جهان داراست. ایرانیان سالیان متمادی بدون رقیب در بازار جهانی پسته فعالیت کرده اند.

تا سال 1979 ایران تقریبا صادرکننده بدون رقیب بازار جهانی پسته به شمار می آمد. حجم بالای تولید و صادرات و عدم توانایی سایر کشورهای تولید کننده در  رقابت با محصول ایران مخصوصا به لحاظ کیفی باعث گردید تا ایران در مقایسه با سایر صادرکنندگان موقعیت خاصی پیدا کند و پیشرو باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله جایگاه ایران در بازار جهانی پسته مراجعه فرمایید.

جایگاه ایران در صادرات پسته

پس از ایران، آمریکا با در اختیار داشتن سهم 16/5 درصدی از صادرات پسته در مقام دوم قرار دارد. تمامی موانع بر سر راه صادرات پسته در مقاله چالش های پیشروی فروش پسته صادراتی مورد بررسی قرار گرفته است.

صادرات جهانی پسته

روند پیشرفت آمریکا در صادرات پسته

از سال 1979 به بعد ایالات متحده که تا آن زمان صرفا وارد کننده پسته بود، با عرضه پسته ایالت کالیفرنیا با کیفیتی قابل رقابت و به کارگیری امکانات خود در بسته بندی و تبلیغات و بازار رسانی محصول توانست با قدرت وارد بازار جهانی پسته شود. ایالات متحده رقیبی جدی برای ایران در بازار پسته است. به این دلیل که تولید بسیار زیادی دارد و از طرفی به طور مستقیم وارد عرصه رقابت شده است. به طور متوسط آمریکا یک چهارم صادرات خشکبار جهان را در اختیار دارد. طی سال های 2003 تا 2018 بیش از 40 درصد صادرات خشکبار دنیا متعلق به آمریکا بوده است. در سال های اخیر نیز حدود 70 درصد صادرات خشکبار دنیا توسط ایالات متحده انجام گرفته که سهم پسته در این بین 5 درصد بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.