مصرف سرانه پسته

مصرف سرانه پسته و تولید آن در ایران

کشور ایران با دارا بودن سطح زیر کشت 440 هزار هکتار سطح بارور و غیربارور باغ های پسته کشور به عنوان بزرگترین تولید کننده پسته جهان به شمار می آید. کشت پسته در 29 استان کشور انجام می شود و استان کرمان به عنوان بزرگترین قطب تولید کننده پسته در ایران و جهان با 212 هزار هکتار باغ بارور و غیر بارور و 96  هزار تن تولید سالانه، حرسان رضوی با 47 هزار هکتار باغ بارور و غیر بارور و 50 هزار تن تولید سالانه و استان یزد نیز با 32 هزار هکتار باغ بارور و غیر بارور و 11 هزار تن بیشترین میزان سطح زیر کشت و تولید پسته را به خود اختصاص داده اند. برای کسب اطلاعات جامع در این زمینه به مقاله جایگاه ایران در بازار جهانی پسته مراجعه فرمایید.

مصرف سرانه پسته در ایران

بررسی مصرف پسته

مصرف خشکبار طی دهه های اخیر در جهان رو به افزایش بوده که این افزایش تقاضا به دلایلی همچون رشد جمعیت، افزایش درآمد و تاثیر مصرف خشکبار بر سلامتی افراد بوده است. البته تبلیغات انجام گرفته در این زمینه نیز نقش بسزایی در افزایش آگاهی عموم مردم برای مصرف این محصولات داشته است. بین خشکبار، بادام و گردو بیش ترین مصرف را در جهان دارند. اما در آمریکا پسته عمدتا به مصرف داخلی می رسد. مغز پسته عموما به مصرف دسرها، شیرینی پزی ها و بستنی می رسد.

مصرف سرانه پسته در جهان

مصرف سرانه پسته در جهان

پسته کالایی لوکس است، بنابراین تلاش های مربوط به بازاریابی آن بر بسته بندی جذاب متمرکز شده است.

بین سال های 2007 تا 2015،مصرف سرانه پسته در جهان بیش از 60 درصد افزایش یافته و به 96 گرم رسیده است. در سال های اخیر رشد عرضه محصول باعث کاهش قیمت ها و افزایش مصرف شده است. طبق آمار مرکز خدمات کشاورزی خارجی آمریکا بین سال های 2012 تا 2013، ارزش صادرات پسته 63 درصد افزایش یافته و از 91/4 میلیون دلار به 149/2 میلیون دلار رسیده است.

بر طبق گزارش معاونت تولید گیاهی جهاد کشاورزی، میانگین مصرف سرانه پسته در ایران در محاسبه مصرف در نیمه اول و دوم سال، حدود 700 گرم به ازای هر نفر می باشد که این میزان در مقایسه با مصرف سرانه پسته آمریکا (90 گرم)  بسیار بیشتر است (نزدیک به هشت برابر). مصرف پسته درکشور بیشتر به صورت فرآوری شده است. به گونه ای که تقریبا 95 درصد پسته فرآوری می شودو 5 درصد به مصرف تازه خوری می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.